HaberlerYüzey Araştırmaları
Trend

Trabzon’da Arkeolojik Yüzey Araştırmasının 2021 Sezonu Başladı

KTÜ Arkeoloji bölümü tarafından 2018 yılında başlayan Trabzon İli Protohistorik Dönem Arkeolojik Yüzey Araştırması Projesi (TYAP) 2021 yılı çalışmaları 1 Eylül’de başlatılmıştır.

TYAP’ın amacı; Trabzon’da tarihöncesi dönemlere ait maddi buluntuları tespit etmek ve kente yeni kültür varlıkları kazandırmak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı‘nın izni ile KTÜ Arkeoloji Bölümü Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı’nın öncülüğünde gerçekleştirilen, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Düzköy Kaymakamlığı, Trabzon Mimarlar Odası ve Artvin Çoruh Üniversitesi tarafından desteklenen Trabzon Protohistorik Dönem Yüzey Araştırması’nın 2021 yılı arazi çalışmaları yapılmaktadır.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Öğretim Üyelerinden Dr. Hülya ÇALIŞKAN AKGÜL tarafından yürütülen araştırma projesinin 2021 sezonu Van Yüzüncü Yıl, Ankara ve Artvin Çoruh Üniversitelerinden araştırmacıların da katılımıyla birkaç gün önce başladı.

2018 yılında bu yana sürdürülen yüzey araştırması sonucu pek çok arkeolojik buluntu tespit edilmiştir. Buluntu veren çok sayıda mağara, kaya altı sığınağı, kale ve çeşitli mimari kalıntılar tespit edilmiştir.

TYAP 2021 Ekibi

Özellikle geçtiğimiz yıl Düzköy İlçesi’nde keşfedilen Koskarlı Mağarası’nda günümüzden 13 bin yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen çakmaktaşı ve obsidyenden yapılmış farklı boyutlarda 103 adet yontmataş alet bulunmuştu.

Trabzon kentinde en erken döneme ait ilk insan topluluğunun izlerini taşıyan bu mağara, tarihöncesinde insanların Trabzon’da var olduğunun  kanıtıdır.

Trabzon’un tarihöncesine ait daha fazla bulgu ve buluntuya ulaşabilmek amacıyla devam eden Trabzon Yüzey Araştırması Projesi (TAYP) çalışmalarının bu sezon 20 gün sürmesi planlanıyor.

Arkeopedia

Arkeopedia; arkeolojiye dair tüm kavram ve konular çerçevesinde lisans ve yüksek lisans düzeyinde arkeoloji öğrencisi/mezunu ya da arkeolog yazarlar tarafından yazılan blog yazılarını ve arkeoloji haberlerini içeren fayda odaklı arkeoloji içerik sitesidir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu