ArkeolojiHaberlerPrehistoryaYüzey Araştırmaları
Trend

Trabzon’da 13 bin yıl öncesine ait ilk insanların kullandığı taş aletler bulundu.

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Trabzon'un Bilinen İnsanlık Tarihine Dair Önemli Bir Keşif!
  • Trabzon’da Yaşamış İlk İnsan Topluluğu
  • Trabzon’un İlk Mağarası

Trabzon Düzköy ilçesi Çayırbağı Mahallesi Koskarlı konumunda yer alan bir mağarada günümüzden 13 bin yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen taş aletler bulundu. Çakmak taşı ve obsidyenden yapılmış olan bu taş aletlerin Trabzon’da yaşamış ilk insanların kesici aletleri olduğu şeklinde değerlendirilme yapıldı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Öğretim Üyesi Dr. Hülya Çalışkan Akgül başkanlığında yürütülen ve 2018 yılında başlatılan Trabzon İli Protohistorik Dönem (Kalkolitik ve Bronz Çağı) Arkeolojik Yüzey Araştırması Projesi (TYAP) kapsamında önemli bulgular elde edildi. TYAP çerçevesinde yapılan çalışmalarda Trabzon’un Düzköy ilçesi Çayırbağı Mahallesi Koskarlı konumunda bulunan Koskarlı Mağarası içinde farklı boyutlarda 103 adet taş alet bulundu. İlk incelemeler neticesinde bu taş aletlerin ‘kesici’ olarak kullanıldığı ve MÖ 11. bin yıla ait olduğu belirtildi.

Taş Aletler Koskarlı Mağarası Trabzon

Taş Aletler Epi-Paleolitik Döneme Tarihlendirildi

Yapılan ön çalışma ve karşılaştırmalar sonucunda epi-paleolitik döneme tarihlendirilen bu taş aletlerin üzerindeki düzenli izlerin doğal süreçlerle oluşmasının mümkün olmadığını belirten Dr. Hülya Çalışkan Akgül şöyle dedi:

Sözünü ettiğimiz dönem; insanoğlunun hala avcı ve toplayıcı olarak yaşadığı, ancak bu konuda uzmanlaşmanın sağlandığı bir dönem. Daha incelikli, daha iyi rötuşlanmış, işlenmiş ve daha küçük taş aletler yapmaya başladıkları bir evre. Bizim ‘mikrolit’ olarak tanımladığımız bu aletler, 1 cm olacak kadar küçükler. Bunların da varlığıyla bu taşların insanoğlunun elinden çıktığını kolaylıkla anlayabiliyoruz.

Dr. Hülya Çalışkan Akgül
Mikrolit Taş Aletler Koskarlı Mağarası Trabzon

Erken Döneme Tarihlenen Trabzon’un İlk Mağarası

TYAP araştırmaları sırasında en önemli bulguları 2019 yılında elde ettiklerini belirten Dr. Hülya Çalışkan Akgül şöyle söyledi;

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü‘nden alınan izinle, Türk Tarih Kurumu (TTK) ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) tarafından da desteklenen yüzey araştırmaları kapsamında  2019 yılında ilk defa Düzköy vadisine giriş yaptık ve vadinin güneyindeki alanlarda özellikle çalıştık. Burada ‘Koskarlı Mağarası’ olarak isimlendirdiğimiz bir mağarada tespit ettiğimiz taş aletler bizi çok sevindirdi. Çünkü şimdiye kadar bütün malzemenin görülebildiği ve incelenmeye çalışıldığı bu kadar erken döneme tarihlenen verilere sahip Trabzon’un ilk mağarası oldu.

Dr. Hülya Çalışkan Akgül
Koskarlı Mağarası Trabzon

Trabzon’da Yaşamış İlk İnsan Topluluğu

Söz konusu dönemde avcı-toplayıcı insanlar kaya sığınaklarında ve mağaralarda yaşamlarını sürdürmektedir.

Koskarlı Mağarası’nda bulunan taş aletler, Trabzon’da tarihöncesi çağlarda insan faaliyetlerini ve hareketliliğini kanıtlamaktadır. Şimdiye dek Trabzon’da en erken döneme ait ilk insan topluluğunun izlerini taşımaktadır.

Göbeklitepe ile yakın dönemlere tarihlendirilen Trabzon’un en eski sakinlerinin bulunduğu Koskarlı Mağarası’nda daha fazla bulgu elde edebilmek, daha detaylı ve kesin verilere ulaşabilmek amacıyla arkeolojik kazı yapılması hedefleniyor.

Trabzon kentinin 4 bin yıllık tarihi artık çok daha eskilere; 13 bin yıl öncesine uzanmış durumdadır.

Kaynak: DHA

Arkeopedia

Arkeopedia; arkeolojiye dair tüm kavram ve konular çerçevesinde lisans ve yüksek lisans düzeyinde arkeoloji öğrencisi/mezunu ya da arkeolog yazarlar tarafından yazılan blog yazılarını ve arkeoloji haberlerini içeren fayda odaklı arkeoloji içerik sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu