Haberler

Trabzon İçkale’de Arkeolojik Kazı Başlayacak

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Trabzon İçkale’de Arkeolojik Kazı Başlayacak

Trabzon’da hüküm sürmüş Roma, Bizans, Komnenos ve Osmanlı İmparatorluklarına ait yapı ve buluntuların gün yüzüne çıkarılması amacıyla İçkale’de, 5 yıl sürecek arkeolojik kazı başlatıldı. 7 üniversiteden arkeolog ve bilim insanlarının katıldığı, 20 bin metrekare alanda yapılacak kazılarda imparatorlukların izleri sürülecek.

Ortahisar ilçesi Bahçecik Mahallesinde, Trabzon Kalesinin bir bölümü olan İçkale bölgesinde arkeolojik kazı çalışması başlatıldı. Kent tarihi için bir ilk olan kazıyla, tarih boyunca bölgede hüküm sürmüş Roma, Bizans, Komnenos ve Osmanlı İmparatorluklarına ait yapı ve buluntular gün yüzüne çıkarılacak.

Bilim heyeti gözetiminde yapılacak ve ilk etabı 2 ay sürecek kazıda süreç boyunca 7 farklı üniversiteden çok sayıda arkeolog ve bilim insanı görev alacak. Toplam 20 bin metrekare alanda yapılacak ve 5 yılda tamamlanması planlanan kazıda ortaya çıkacak buluntuların, arkeopark veya açık hava müzesine dönüştürülerek turizme kazandırılacak.

İçkale olarak bilinen bölgenin toplam 20 bin metrekareden oluştuğunu söyleyen Kazı heyeti başkanı Prof. Dr. Mehmet Yavuz, İlk etapta arkeolojik kazı yapılacak saha 5 bin metrekare.

Trabzon İçkale’de Arkeolojik Kazı Başlayacak
Trabzon İçkale

Bölgede Roma, Bizans, Komnenos ve Osmanlı imparatorlukları dönemlerine ait yapıların kalıntıları bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Mehmet Yavuz, Kazının asıl amacı bu 4 medeniyete ait kültürel, mimari, küçük buluntular, sosyo kültürel veya etnografik eserlerin ortaya çıkarılması.

Bunlar Trabzon tarihine somut deliller sunması bakımından çok mühim. Trabzon’un bilinen tarihi toplam 4 bin yıl gibi bir süreç. Fakat somut tarihi milattan önce 500’lerde başlatılıyor.

Amaçlarımızdan bir tanesi de, bu tarihi biraz daha geriye doğru çekebilmek. Bu anlamda baktığımızda, Roma öncesi idari yapılar, Pers idaresi ve onun öncesindeki yerel yönetimlerin de somut kültürel kalıntılarını ortaya çıkarmak amacındayız diye konuştu.

Osmanlı dönemine mi yoksa önceki döneme mi ait henüz tanımlanamadı. Bununla ilgili de çalışma yapacağız. Bu yıl belki 2 ay çalışabileceğiz. Ön hazırlık safhası biraz uzun sürdü ama yine de 2 aya tamamlamayı planlıyoruz.

Toplamda amacımız, Trabzon’un bilinmeyen tarihi ve ortaya çıkarılacak eserlerin bir arkeopark projesi, açık hava müzesi gibi değerlendirilip hızlıca turizme kazandırılması. Trabzon, turizm anlamında ekonomisi dönen bir şehir.

Arkeopedia

Arkeopedia; arkeolojiye dair tüm kavram ve konular çerçevesinde lisans ve yüksek lisans düzeyinde arkeoloji öğrencisi/mezunu ya da arkeolog yazarlar tarafından yazılan blog yazılarını ve arkeoloji haberlerini içeren fayda odaklı arkeoloji içerik sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu