AntropolojiPaleoantropolojiPaleontoloji

Kayseri’de 8 milyon yıllık yeni hayvan fosilleri bulundu

Hikaye Öne Çıkanlar
  • En Dikkat Çekici Hayvan Fosili: Filleri Atası
  • Yabancı Bilim İnsanlarından Büyük İlgi
  • Beş Farklı Fil Türü Bir Arada Yaşamış

Yamula Barajı kıyısında 2017 yılından beri süregelen fosil kurtarma kazılarında çıkarılan çeşitli hayvanlara ait fosiller bulundu. Kazıda çıkarılan fosiller, Kayseri Bilim Merkezi’nde uzmanlarca incelenmektedir. Kazı başkanı Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okşan Başoğlu, bu kurtarma kazılarında şimdiye dek beş farklı fil türünün fosillerine ulaştıklarını bildirdi. Bunların yanında zürafa, geyik, antilop gibi çeşitli hayvanlara ait fosillere de ulaşılmıştır.

En Dikkat Çekici Hayvan Fosili: Filleri Atası

Fosillerin yaklaşık 8 milyon yıllık olduğunu ve içlerindeki en dikkat çekici fosilin, bütün halde bulunan ‘fillerin atası’ olarak da bilinen Choerolophodon Pentelici‘ye ait kafatası olduğunu belirten Prof. Başoğlu, “Bu bütünlükte ve bütün halde ele geçen tek örnek. Türün kendisi de çok önemli. Dünyada nadir bulunan bir tür” dedi.

Fillerin Atası Choerolophodon Pentelici'ye ait tam kafatası
Fillerin Atası Choerolophodon Pentelici’ye Ait Tam Kafatası

Yabancı Bilim İnsanlarından Büyük İlgi

Kayseri’de bulunan çeşitli hayvan fosillerine yabancı bilim insanlarının da ilgi gösterdiğini söyleyen Prof. Başoğlu, Helsinki Üniversitesi Yerbilimleri ve Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Juha Saarinen’in kısa süre önce Bilim Merkezi’ne gelerek bu fosilleri incelediğini aktardı.

Kayseri Bilim Merkezi Hayvan Fosili İnceleme
Kayseri Bilim Merkezi Hayvan Fosili İnceleme

Beş Farklı Fil Türü Bir Arada Yaşamış

Prof. Başoğlu:

Yurt dışında Anadolu çok önemli, çok dikkatlerini çekiyor. Juha her şeyi göze alarak geldi, ülkesine dönünce 10 gün karantinada kalacak. Bir an önce yayınını yapmak istediği için her şeyi göze alarak geldi. Almanya ve Hollanda’dan bilim insanlarıyla çalışıyoruz. Bunlarla ilgili de önemli geri dönüşler alıyoruz ancak salgından dolayı gelemediler. Salgın sona ererse onlar da gelip incelemelerini yapacak. Kayseri fosil konusunda referans noktası olacak, dünya literatürüne girecek.

diyen Prof. Başoğlu şöyle devam etti:

Beş farklı tür filimiz var. Sadece fillerle kalmıyoruz, zürafalar, gergedanlar üç toynaklı atlar, bovit dediğimiz boş boynuzlu koyun, keçi, antilop gibi hayvanlar ve kaplumbağamız mevcut. Günümüzün kaplumbağaları gibi değil tabii ki devasa bir kaplumbağa. Hayvan faunamız bu şekilde. Kazılar ilerledikçe bunlara farklı farklı hayvan türlerinin de ekleneceğini biliyoruz. Kayseri’nin bu kadar önemli olmasının nedeni böyle beş farklı fil türüne ev sahipliği yapması. Fillerin öyle bir ortamı var ki bazıları devasa büyüklükte, bazıları minik, bazıları çamur kazarak besleniyor, bazıları ağaçlardan besleniyor. Bu kadar çeşitli fil türünün bir arada yaşamasına imkan veren nasıl muhteşem bir ortam var, bunun araştırmasını yapıyoruz. Bizim bildiğimiz Anadolu’da beş farklı fil türünün bir arada yaşadığını gösteren bir kayıt yok.

Kaynak: AA

Arkeopedia

Arkeopedia; arkeolojiye dair tüm kavram ve konular çerçevesinde lisans ve yüksek lisans düzeyinde arkeoloji öğrencisi/mezunu ya da arkeolog yazarlar tarafından yazılan blog yazılarını ve arkeoloji haberlerini içeren fayda odaklı arkeoloji içerik sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu