Haberler
Trend

Kahire’de “Firavunların Altın Geçit Töreni”

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Kahire’de “Firavunların Altın Geçit Töreni”
  • 18 Kral ve 4 Kraliçeden Oluşan Mumyalanmış Sergi
  • Mısır Medeniyeti Ulusal Müzesi'ne Yolculuk
  • Tüm Dünyadan Geçit Törenine Yoğun İlgi

Mısır’ın görkemli geçmişine ait 18 kral ve 4 kraliçeden oluşan mumyalanmış sergisi, “Firavunların Altın Geçit Töreni” ile Mısır Medeniyeti Ulusal Müzesi’ne taşındı.

Kahire’deki neoklasik Mısır Müzesi’nde sergilenen mumyalar yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı milyonlarca dolarlık kortejle yeni müzesine götürüldü. Kortej, kral ve kraliçelerin iktidarda oldukları döneme göre kronolojik olarak dizildi. Giza’daki yeni müzede 18 Nisan 2021 tarihinden itibaren sergilenecek.

40 dakika süren yolculukta her bir mumya sarsıntı ve darbeye karşı emici özelliği olan altın renkli içi nitrojen dolu olan koruyucularla muhafaza edilerek özel araçlarla taşındı. Mısır geleneklerine göre tasarlanmış ayrı araçlarla nakledilen mumyalar için geçilen yollar da yeniden düzenlenmişti.

Firavunların Altın Geçit Töreni
Mısır geleneklerine göre tasarlanmış mumya nakil aracı

3 Nisan 2021 Cumartesi günü gerçekleşen Firavunların Altın Geçit Töreni internetten de canlı yayınla gösterildi. Dünyanın bir çok ülkesinden yoğun ilgi gösterilen geçit törenini yaklaşık 400 televizyon canlı olarak yayınladı.

Kahire Amerikan Üniversitesi Mısır çalışmaları Profesörü Salima Ikram, “Turizm ve Antik Eserler Bakanlığı mumyaların sabitlenmesi, muhafaza edilmesi ve iklimi kontrol edilebilen ortamda taşınabilmesi için elinden gelenin en iyisini yaptı. Mumyalar, Kahire’de daha önce de sıklıkla hareket ettirildi. Kahire’den önce de Teb’de. Kendi tabutlarından daha güvenli tabutlara taşındılar” dedi.

Taşınan mumyalar arasında, Antik Mısır Firavunu II. Sekenenre Taa, I. Seti, II. Ramses, V. Ramses IX. Ramses, VI. Ramses, Sekenenre, III. Tutmes, Hatşepsut, Meritamun ve Ahmose Nefertari de var.

Mumyalar, 1881 ve 1898 yıllarında Antik Mısır şehri Teb’de bulunmuştu. Eski hükümdarların kalıntıları ile mumyalar daha önce Nil Nehri üstünden El-Uksur (Antik Teb) şehrinden Kahire’ye botta, birkaç defa da birinci sınıf vagonlara sahip trenlerle taşınmıştı.

Arkeopedia

Arkeopedia; arkeolojiye dair tüm kavram ve konular çerçevesinde lisans ve yüksek lisans düzeyinde arkeoloji öğrencisi/mezunu ya da arkeolog yazarlar tarafından yazılan blog yazılarını ve arkeoloji haberlerini içeren fayda odaklı arkeoloji içerik sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu