Arkeoloji KitaplarıHaberler

Bakanlıktan minik okurlar için “Biri Arkeolog mu dedi?” hikaye kitabı

Kültür varlıklarımızın mirasçısı ve gelecekteki koruyucusu olan çocuklarımız arkeolojiyle tanışıyor. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından ilkokul düzeyindeki çocuklar üzerinde kültür varlığı kaçakçılığının önlenmesine yönelik bilinç oluşturmak amacıyla “Biri Arkeolog mu dedi?” adlı resimli hikaye kitabı hazırlanmıştır.

Sefa Ceran Öztürk’ün yazdığı ve Bengi Gençer’in resimlendirdiği hikaye kitabının kahramanı Defne, arkeoloji yaz kampında heyecanını şöyle dile getiriyor:

“Merhaba! Ben Defne. Bir kitapta “arkeolog” sözcüğü ile tanıştım ve hayatım değişti. Arkeoloji ile ilgili çok özel bir kampa kabul edilince de hayallerimin eğitimine dâhil oldum. Yaşıtlarımla bir hafta boyunca arkeoloji bilimiyle ilgili birçok bilgiyi öğrendik. Bilgileri öğrenirken de kendimizi yepyeni bir macerada ve beklenmedik olayların içinde bulduk. Sizler de bizim yaşadığımız maceraya ortak olmak ister misiniz?”

Kültür mirasımızın korunmasına, tahribatın ve kaçakçılığın önlenmesine yönelik farkındalığı artırmak amacıyla çeşitli projeleri hayata geçiren Bakanlık, hazırladığı “Biri Arkeolog mu dedi?” isimli hikaye kitabıyla bütün çocuklara ulaşmayı hedefliyor. Kültür varlıkları, arkeolojik kazı, keyifli sohbetler, kültür varlığı kaçakçıları, jandarma ve müze bu maceralı hikayenin unsurlarını oluşturuyor.

Müzelerde gerçekleştirilen eğitim faaliyetlerinde de kullanılacak olan bu hikaye kitabına Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi ya da bakanlığın e-kitabım mobil uygulaması üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Biri Arkeolog mu dedi?” hikaye kitabını Bakanlığın sitesinden PDF olarak indirmek için: https://kvmgm.ktb.gov.tr/Eklenti/81936,biriarkeologmudedipdf.pdf?0
EKitabım Google Play
EKitabım App Store

Kaynak: Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü (KVMGM)

Arkeopedia

Arkeopedia; arkeolojiye dair tüm kavram ve konular çerçevesinde lisans ve yüksek lisans düzeyinde arkeoloji öğrencisi/mezunu ya da arkeolog yazarlar tarafından yazılan blog yazılarını ve arkeoloji haberlerini içeren fayda odaklı arkeoloji içerik sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu