Anadolu ArkeolojisiArkeolojiİnsan EvrimiPrehistoryaYüzey Araştırmaları

Anadolu’nun ilk insanları: Homo Erectus’lar

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Anadolu’nun En Eski Alt Paleolitik Merkezi Dursunlu
  • Anadolu’da Yaşamış İlk Homo Erectus’ların 900 Bin Yıllık Geçmişi

İnsan evrimi sürecinde Afrika’dan yola çıkan Homo Erectus’un, Avrasya’ya geçiş güzergahı üzerinde bulunan Anadolu’daki varlığına işaret eden buluntular Dursunlu’da bulunmuştu. Bu buluntular, Anadolu’da yaşadıkları iddia edilen ilk Homo Erectus’ların 900 bin yıllık geçmişini yansıtır.

Anadolu’nun neredeyse tamamında alt paleolitik kültürlere ve merkezlere rastlanır. Günümüzden yaklaşık 1.000.000 yıl öncesine tarihlenen Anadolu’nun en eski alt paleolitik merkezi Dursunlu Siti’dir. Ancak Afrika’dan Avrupa ve Asya’ya doğru olan göçün 1.700.000 yıl önce başladığını göz önünde tutarsak, Anadolu’da bu yönde daha fazla yeni araştırmalar gerektiği anlaşılır.

Konya ili Akşehir ilçesine bağlı Ilgın Köyü’nün yakınlarında yer alan Dursunlu’daki eski bir linyit yatağında fauna kalıntıları tespit edilmiştir. Ayrıca kuvars ve çakmaktaşından yapılma bu döneme ait basit yontmataş aletler bulunmuştur. Söz konusu aletler yayınlanmamıştır. Yonga endüstrisinin görüldüğü bu merkezde, iki yüzeyli alet (el baltası) içeren endüstriler görülmemiştir. Az sayıdaki taş buluntuya karşın çok sayıda hayvan kemikleri bulunmuştur. Pleistosen dönemin iklim şartlarına uygun çeşitliliğe sahip olan faunayı; su aygırı, fil, dev kunduz, iki tür at, gergedan, domuz, dev geyik, bizon, çeşitli kuş türleri, kaplumbağa, kurbağa, salyangoz, balık, etçiller ve küçük memeli türleri oluşturmaktadır.

Bazı fosillerin üzerinde, insanlar tarafından yapıldığı tespit edilen, taş alet izlerine rastlanılması da çok ilginçtir.

Dursunlu (Tursunlu) ilk defa 1986 yılında, Maden Tetkik Arama (MTA) tarafından bu bölgede yürüttüğü arazi çalışmaları esnasında keşfedilmiştir. 1994 yılında Ankara Üniversitesi’nden Prof.Dr. Erksin Güleç’in başkanlığında bir ekiple araştırmalar yapılmıştır.

Kaynaklar:

Güleç, E., Howell, F. C., White, T. D., Karabıyıkoğlu,M., 2002. Anadolu’da İlk İnsan İzleri: Dursunlu Alt Paleolitik Buluntu Yeri. Antropoloji 15

tayproject.org

Arkeopedia

Arkeopedia; arkeolojiye dair tüm kavram ve konular çerçevesinde lisans ve yüksek lisans düzeyinde arkeoloji öğrencisi/mezunu ya da arkeolog yazarlar tarafından yazılan blog yazılarını ve arkeoloji haberlerini içeren fayda odaklı arkeoloji içerik sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu