AntropolojiHaberlerPaleoantropolojiPaleontoloji

Afrika’da Bilinen En Eski İnsan Mezarı: Mtoto’nun Mezarı

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Afrika’da bilinen en eski insan mezarı ortaya çıkarıldı
  • Çocuğun mezarı, Afrika kıtasında bulunan en eski insan gömüsüdür.
  • Çocuk “Mtoto” olarak isimlendirildi.

Kenya’nın güneydoğusunda bulunan Panga ya Saidi mağarasında gerçekleştirilen kazılarda ortaya çıkarılan kemik kalıntılarının yaklaşık 78 bin yıl önce gömülmüş küçük bir çocuğa ait olduğu tespit edildi.

Çocuğun mezarı, Afrika kıtasında bulunan en eski insan gömüsüdür.

İlk parçaları 2013 yılında keşfedilen kemiklerin oldukça hassas durumda olduğu ve kemiklere zarar vermeden bulunduğu bölgeden çıkartabilmenin 4 yıldan uzun sürdüğü bildirildi.

Çocuğun iskelet kalıntılarının görünüşüne göre başı bir yastığa yerleştirilmiş, bir kefene sarılmış ve hocker pozisyonunda sağına yatırılmış bir vaziyette olduğu tespit edilmiştir.

Çocuk “Mtoto” olarak isimlendirildi.

Yaklaşık 78.000 yıl önce erken Homo Sapiens topluluğu tarafından özenle gömülen bir çocuğun kalıntıları, bir ritüel uygulaması ile çok erkene tarihlendirilmiş bir cenaze törenini gösteriyor. Kemiklerin ve çevresindeki toprağın mikroskobik analizi, çocuğun ölümden kısa bir süre sonra kasıtlı olarak gömüldüğünü doğruladı.

Mtoto’nun sanal bir rekonstrüksiyonu
Fotoğraf: Jorge González García, University of South Florida and Elena Santos, University Complutense of Madrid

Mtoto’nun mezarı, Kenya’nın tropikal dağlık kıyılarına paralel bir yamaç boyunca uzanan devasa bir mağara olan Panga ya Saidi’de bulundu. Mağara bölgesindeki kazılar, 2010 yılından beri National Museums of Kenya ve Almanya’daki Max Planck Institute for the Science of Human History tarafından sürdürülüyor.

Kenya Panga ya Saidi Mağarası

Daha fazla bilgi edinmek için Panga ya Saidi’nin web sitesine bakabilirsiniz. Pandemi nedeniyle geçen yıl durdurulan çalışmalar ilerleyen tarihlerde devam edecek.

Kaynak:

Humphrey, L. (2021), “A child’s grave is the earliest known burial site in Africa”, Nature 593, ss. 39-40

Arkeopedia

Arkeopedia; arkeolojiye dair tüm kavram ve konular çerçevesinde lisans ve yüksek lisans düzeyinde arkeoloji öğrencisi/mezunu ya da arkeolog yazarlar tarafından yazılan blog yazılarını ve arkeoloji haberlerini içeren fayda odaklı arkeoloji içerik sitesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu